Ikvienam ir nācies saskarties ar grūtībām ceļā uz saviem mērķiem, vai ne?
Un bieži mēs nekādi nevaram saprast savu “neveiksmju” iemeslu…
Klientu sesijās dzirdu frāzes:
- “Es darīju tieši tā, kā stāstīja konferencē, soli pa solim, bet man ne tuvu neizdevās sasniegt parādīto rezultātu!”
- “Jā, es paņēmu to instrukciju, izpildīju katru punktu, bet kolēģim tāpat ir stipri augstāki pārdošanas rādītāji!”
- “Es katru dienu manifestēju savus mērķus, skaitu afirmācijas un meditēju, bet man nav ne mājas, ne mašīnas, ne vīrieša, kādu vēlos” u.tmldz.
Kāpēc vienam izdodas dzīvot tieši tādu dzīvi, kādu vēlas, bet Tev vēl tas nav izdevies?
Atbilde bieži slēpjas mūsu zemapziņas blokos un destruktīvajās programmās. Šīs iekšējās barjeras liek mums iet daudz grūtāku ceļu uz to, ko mēs vēlamies, neskatoties uz visiem mūsu centieniem un pūlēm.
Apskatīsim dažas reālās dzīves situācijas (klientu vārdi ir mainīti), lai precīzi saprastu, kā tās darbojas.
1. situācija: Bailes no panākumiem
Arita ir talantīga dizainere ar spilgtām idejām un profesionālām prasmēm. Viņa sapņo par sava uzņēmuma atvēršanu, taču ikreiz, kad rodas iespēja spert soli, viņa sāk šaubīties un atliek savus plānus.
Arita neapzinājās, ka viņai traucēja bērnībā zemapziņā iesakņojušās bailes no panākumiem.
Aritas ģimenē panākumi bieži bija saistīti ar atbalsta un atzinības trūkumu un vienam no vecākiem tāpat vienmēr gribējās, lai Annas panākumi ir vēl lielāki, tāpēc viņas zemapziņa bloķē jebkādus mēģinājumus gūt panākumus, lai izvairītos no iespējamām emocionālām sāpēm.
2. situācija: Negatīva attieksme pret naudu
Kristers visu mūžu strādāja stabilā, bet zemu atalgotā darbā. Viņš sapņo nopelnīt vairāk, taču ikreiz, kad viņam piedāvā paaugstinājumu vai jaunu darbu, viņš atrod iemeslus atteikties.
Bērnībā ieliktā zemapziņas programma viņam “stāsta”, ka nauda ir slikta un bagāti cilvēki ir negodīgi un nežēlīgi, jo tieši tādi bija visi bagātie cilvēki viņa vecāku skatījumā, kas vienmēr tika skaļi apspriests un nosodīts.
Šāda attieksme neļauj Kristeram virzīties uz finansiālo labklājību, liekot viņam sabotēt savas iespējas.
3. situācija: Zems pašvērtējums
Karīna ir veiksmīga vidējā līmeņa vadītāja, taču viņa sapņo par vadošu amatu. Neskatoties uz visiem saviem sasniegumiem, Karīna pastāvīgi šaubās par savām spējām, visu laiku tikai kaut ko mācās un izvairās uzņemties lielāku atbildību.
Viņas zemais pašvērtējums ir vairāku gadu ilgās pamatskolas skolotājas kritikas rezultāts. Karīna zemapziņā uzskata, ka viņa nav pietiekami laba, lai sasniegtu lielas lietas, un tas viņu notur tur, kur viņa ir.
4. situācija: Bailes no tā, ko par mani padomās
Andrejs ir talantīgs mākslinieks, kurš baidās parādīt savus darbus plašākai publikai. Neskatoties uz pozitīvajām atsauksmēm no draugiem un ģimenes, viņš baidās no kritikas un nosodījuma.
Bērnībā Andrejs bieži saskārās ar vienaudžu kritiku, kas radīja viņā bailes tikt atstumtam.
Šīs bailes no citu cilvēku sprieduma paralizē viņa radošo procesu un neļauj viņam sasniegt savu potenciālu.
Es katru dienu koučinga-terapijas darbā sastopos ar līzīgiem stāstiem. Mums visiem ir kādi zemapziņas bloki un programmas, kas traucē virzīties uz laimes, veselības, bagātības un/vai garīguma mērķiem. Kādam izteiktāki, kādam vairāk attiecībās, citam – darbā. Kādam atklājas jau 30 gados, citam – tikai 50. Un svarīgākais ir nevis noliegt to, t.i., ignorēt / aizbēgt / noslēpties, bet ļaut sev to ieraudzīt un transformēt.
Bet ir vēl arī mērķa formulējuma jautājums.
Ir nianses, kas var neļaut Tev sasniegt to, ko vēlies, neskatoties uz visiem Taviem centieniem:
1. Izvēlētais mērķis nenosedz Tavas patiesās vajadzības
Ļoti bieži praksē redzu, kā cilvēki cenšas kompensēt mīlestības un atzinības trūkumu, tiecoties pēc bagātības un popularitātes. Galvenā problēma ir tā, ka šāda mērķa sasniegšana gandarījuma vietā rada rūgtumu un vilšanos.
Lai saprastu, vai tas ir Tavs gadījums, pajautā sev:
- Kāpēc es to vēlos? Tieši es, nevis sabiedrība man apkārt, kas no manis kaut ko sagaida?
- Kā es jutīšos, ja mērķis tiks realizēts? Ieraugi detaļās visas savas emocijas, tās bieži vien nepavisam nav laimes emocijas.
- Ko es darīšu, ja netiks realizēts? Kas mainīsies manā dzīvē?
2. Tu izvēlējies pārāk grūtu mērķi
Gandrīz visi vēlas izvirzīt liela mēroga mērķus, taču ir skaidrs, ka to sasniegšana prasa daudz pūļu – tas mēdz būt biedējoši, demotivē, un rezultātā Tu zemapziņas līmenī sāc sabotēt savu mērķi.
Ja, domājot par to, ko vēlies, Tavā galvā skan “tas ir grūti”, “tik daudz neskaidrību”, “es par to padomāšu vēlāk”, sāc vienkāršot mērķi, sadalot to mazākos posmos.
Vēl viens padoms, strādājot ar lieliem mērķiem, ir koncentrēties uz jautājumu “Kāpēc?”. Katru reizi, kad vēlies padoties, pajautā sev: “Kāpēc es sāku?”. Iespējams, Tu vēlies vairāk brīvības, vairāk pavadīt laiku kopā ar ģimeni, ceļot. Varbūt Tu vēlies, lai visi pilsētā zinātu, ka Tu proti pagatavot visgaršīgākos desertus. Varbūt Tu vēlies, lai cilvēku dzīvē ir daudz vairāk miera un prieka. Ļoti reti mērķi ir vienkārši naudas un atzinības dēļ. Atrodi savu “Kāpēc”, un tas sniegs Tev atbalstu izaicinājuma brīžos!
3. Tavs mērķis ir nereāls
Lai saprastu, ka Tavs mērķis ir “adekvāts”, mēģini to sadalīt visvienkāršākajos un saprotamākajos skaitļos – cik daudz pārdošanas jāveic mēnesī, cik kilogramus jāzaudē, cik minūtes jāskrien utt. Tā Tu ieraudzīsi, vai šīm mērķim ir vieta Tavā laika grafikā un vai Tu esi gatavs kaut ko savās ierastajās 24 stundās mainīt.
4. Tavs mērķis ir neinteresants
Ja, baidoties no ambicioziem mērķiem, Tu izvēlēsies mērķi, kas ir pārāk viegls, visticamāk, Tu arī neiesi tā sasniegšanas virzienā, jo galvā skanēs “Kāpēc, lai es tērēju uz to savu laiku? Tas ir garlaicīgi un nav interesanti!”. Es klientiem vienmēr atgādinu, ka mērķim tomēr ir jābūt kaut ar maziņu, bet tomēr – izaicinājumu sev!
5. Tu baidies no savām vēlmēm
Vai precīzāk, nevis no pašām vēlmēm, bet no pārmaiņām, ko tās ienesīs Tavā dzīvē.
Piemērs no prakses: runājot par lielu naudu, cilvēki bieži iztēlojas iespējas, ceļojumus, iepirkšanos, taču viņi bieži ir pilnīgi nesagatavoti atbildībai, riskiem, jaunam dzīvesveidam utt. Zemapziņas līmenī tas izskatās kā “nauda = biedējoši”, “nauda = izaicinoši”, “nauda = nav miera” utt. – ieslēdzas sabotāža, un šķiet, ka cilvēks it kā vēlas kaut ko (bieži vien pat ļoti precīzi zina – KO), bet neko nedara tā labā vai izdara tikai dažas (ne tik svarīgas) darbības un pēc tam pārmet sev, ka “laikam neesmu šī mērķa vērts” vai “laikam nebija mans mērķis” u.tmldz.
Visgrūtākais ir identificēt šīs iekšējās bailes un pārvietot tās apziņas līmenī, lai atrastu iemeslus un transformētu tās.
6. Tu vēlies rezultātus, bet nevēlies mainīties.
Ir bezjēdzīgi tikai iedomāties gala mērķi, Tev ir jāstrādā ar sevi! Jākļūst par cilvēku, kas var sasniegt un saglabāt vēlamo rezultātu.
Padomā, kādas prasmes un rakstura īpašības Tev šobrīd pietrūkst, lai būtu vēlamajā punktā B. Šis ir ļoti svarīgs brīdis – jāatzīstās sev, ka runa nav par naudu, laiku, apstākļiem, cilvēkiem… Bet gan par Tevi! Tas ir sāpīgi, bet superefektīvi, jo, pieņemot šo faktu, skaidri sapratīsi, kas ir jādara un kurā virzienā jāiet.
7. Pārbaudi savu mērķi no zemapziņas lomu viedokļa
Kad es nodefinējis savu mērķi, pārbaudi to šādi:
- No bērna lomas viedokļa – vai Tev patīk šis mērķis, vai tas Tevi iepriecina, vai tas Tevi motivē?
- No vecāku lomas viedokļa – vai šis mērķis sakrīt ar Tavām vērtībām un uzskatiem?
- No pieaugušā lomas viedokļa – vai Tev ir pietiekami daudz resursu šī mērķa sasniegšanai?
Tikai tad, kad viss sakrīt, apstiprini sev šo mērķi un gatavo detalizētu plānu mērķa sasniegšanai. Tu taču zini, ka tāds plāns ir jāgatavo, vai ne?
Kā tad tikt galā ar zemapziņas blokiem un destruktīvām programmām?
1. Problēmas apzināšanās
Pirmais solis, lai transformētu zemapziņas blokus, ir to apzināšanās. Ir svarīgi saprast, kāda attieksme un bailes traucē virzīties uz priekšu. Kamēr Tu neredzi šos blokus, Tu neapzinies savu izejas punktu. Vislabākā izvēle ir “satikties” ar savām bailēm un citām negatīvām izpausmēm aci pret aci, iepazīt tās, pieņemt tās. Un tad transformēt!
2. Darbs ar terapeitu, kouču, psihologu, treneri
Profesionāla palīdzība var būt ļoti noderīga dziļu bloku identificēšanā un pārstrādē. Bieži vien cilvēks pats tik ļoti iesprūst “rokoties sevī”, ka nevar ieraudzīt patiesos iemeslus. Un tad es palīdzu ieraudzīt un izprast zemapziņas bloku un programmu cēloņus, jo tikai saprotot un pieņemot tos, mēs varam radīt jaunu, pozitīvu (vai vismaz neitrālu) attieksmi un pieredzi.
3. Pašrefleksijas veikšana
Regulāra dienasgrāmatas rakstīšana un meditācija var palīdzēt labāk izprast savas domas un jūtas, noteikt negatīvo attieksmi un aizstāt to ar pozitīvu (vai vismaz neitrālu). Mūsu galvenais uzdevums pašrefleksijas laikā ir iemācīties atdalīt domas un jūtas, jo lielākoties cilvēki darbu ar mērķiem “apdomā”, nevis “izjūt”.
4. Vizualizācija
Mērķu sasniegšanas vizualizācija var palīdzēt pārprogrammēt Tavu zemapziņu, lai gūtu panākumus. Tikai atceries, ka tas nenozīmē, ka 1. punktu var izlaist – nedzīvo ilūzijā, ka viss “pats no sevis sakārtosies”!
5. Darbs ar ķermeni
Psihosomatiskās prakses, piemēram, joga, elpošanas vingrinājumi un uz ķermeni vērsta terapija, var palīdzēt atbrīvot fiziskos un emocionālos blokus. Darbā ar klientiem dažreiz smejos, ka jātaisa bildes Pirms un Pēc, jo bieži cilvēki neredz, cik ļoti ir sastinguši un uz saviem mērķiem dodas milzīgā spriedzē. Ķermeni ir jāizmanto kā labāko palīgu! Un tas tāds var būt tikai tad, ja ir mierā un bez sasprindzinājumiem.
Zemapziņas bloki un destruktīvas programmas var ļoti ietekmēt mūsu dzīvi, taču apzināts darbs ar tiem palīdzēs pārvarēt šos šķēršļus un sasniegt savus mērķus. Ir svarīgi atcerēties, ka ceļš uz personīgo izaugsmi un vēlamā sasniegšanu sākas ar iekšējo darbu ar sevi!
Un tad lēmums ir Tavās rokās. Katru dienu Tu pats izdari izvēli – darīt kaut ko tādu, kas Tevi tiešām tuvina vēlamajam mērķim vai turpināt būt savu zemapziņas bloku un programmu varā.
Un “darbs ar sevi” – tas nav par cīņu ar realitāti, bet gan par lielu mīlestību pret sevi un sevis pieņemšanu.
Es ticu, ka katrs no mums šeit ir ieradies ar milzīgu potenciālu sasniegt vērtīgas virsotnes!
Arī Tu!
Publicēts: žurnāla “Kā būt laimīgai” jūnija numurā